Hliníkové protihlukové stěny

 

Hliníkové protihlukové stěny se používají zejména kvůli nízké hmotnosti na místech, kde statika nedovoluje použití betonových protihlukových bariér. Hliníkové panely se vyznačují vysokými hodnotami zvukové pohltivosti. Výhodou je také dlouhá životnost (až 30 let) a snadná recyklace.

Typy dodávaných hliníkových panelů

 • ALUMET - 1S - jednostranně pohltivý panel
 • ALUMET - 2S - oboustranně pohltivý panel
 • ALUMET – 3 - odrazivý panel

Hliníkové protihlukové stěny ALUMET tvoří panely ze dvou hliníkových plechů s profilováním trapézového tvaru, tloušťky 1 mm resp. 1,25mm. Tyto plechy tvoří čelní i zadní stěnu panelu. Povrchová úprava plechů může být hladká nebo s kladívkovou texturou (tzv. stucco). Čelní stěna absorpčních panelů je opatřena perforovanými otvory s průměrem 8 mm v odstupech po 12 mm (cca 32 % povrchu). U oboustranně pohltivých panelů je perforací opatřena čelní i zadní stěna. Odrazivé panely jsou zcela bez perforací.

Obě stěny jsou vzájemně spojené přes spodní a horní lisované hliníkové profily pomocí aluminiových nýtů o průměru 4,8 mm. Horní i spodní profil o tloušťce 1,2 mm má speciálně vytvořená pouzdra pro stabilizaci akustických vrstev uvnitř kazety. Spojení mezi panely funguje na principu pero - drážka.

Boční strany panelu jsou uzavřené aluminiovými profily tloušťky 1,3 mm, které jsou spojeny s přední i zadní stěnou pomocí nýtů. Do speciálně tvarovaných drážek v bočních profilech jsou zabudovány duté EPDM těsnění svislé spáry mezi panely a přírubami sloupků. Díky tomu je zachována akustická těsnost konstrukce stěn. Boční profily jsou variabilně rozměrově uzpůsobeny pro ocelové sloupu typu HEA(B) 140,160 a 180.

Akusticky pohltivá vrstva je tvořena minerální hydrofobizovanou vlnou tl. 50 mm, objemové hmotnosti 90-100 kg/ m3, která je zajištěna na čelní straně technickou tkaninou z polypropylenových vláken s plošnou hmotností 100 g/ m2. U oboustranně pohltivých panelů je tato akusticky pohltivá vrstva vložena ve 2 vrstvách a mezi nimi funkci neprůzvučné bariery plní dřevocementová deska tl. 8mm, objemové hmotnosti 1 350 kg/ m3

Rozměry panelů ALUMET

 • Délka panelů : 1 000 - 5 960mm
 • Výška panelů : 500mm
 • Tloušťka panelů pro sloupky HEA(B) 140 : 107 mm
 • Tloušťka panelů pro sloupky HEA(B) 160,180,200 a 220 : 125 mm

Akustické parametry jednotlivých typů

TYP PANELU DLr (dB) kategorie neprůzvučnosti DLα (dB) kategorie pohltivosti
1 hliníkový panel ALUMET - 1S (jednostranně pohltivý) 27 B3 16 A5
2 hliníkový panel ALUMET - 2S (oboustranně pohltivý) 28 B3 14 A4
3 hliníkový panel ALUMET - 3 (odrazivý) 21 B2 - A0

Trvanlivost a odolnost vůči korozi, úpravy povrchů panelů

 • Vzhledem k materiálu, z něhož jsou vyráběny veškeré prvky hliníkových panelů, není nutný žádný dodatečný protikorozní nátěr.
 • Hliníkové panely mohou být vyráběny v libovolných odstínech dle RAL, NCS atd. včetně možnosti provedení permanentní antigfrafitti úpravy.
 • Novinkou v sortimentu jsou panely s nestandardním povrchovým nátěrem - dekory dřeva, kamene, nerezu, mědi atd.
 • Kompletnost nabídky hliníkových panelů ALUMET představují prvky jako těsnění, zakončení sloupků nosných konstrukcí (ozdobné stříšky či ochranné prvky proti krádeži), plechové doplňky atd.
 • Odhadovaná životnost akustické stěny s výplní z hliníkových panelů ALUMET je minimálně 30 let.

Kontaktujte nás

Navštivte nás ve Vintířově

Karlovarský kraj

On-line poptávka
Kontakt
Ing. Ondřej Hranička jednatel Liadur s.r.o.
tel. +420 353 585 560
fax +420 353 116 250
e–mail liadur@liadur.cz

LIADUR S.R.O.
Vintířov 176, 357 35 Vintířov
otevřít na mapě